"Веселий вулик"
ЗДО КТ №25
Прилуцької міської ради
Чернігівської області
ЛАСКАВО ПРОСИМО
Про малят дбають:
Денисенко
Світлана
Миколаївна
Коляда
Світлана
Михайлівна
Головко
Ліна
Григорівна
Наші осередки:
Особливості розвитку дітей старшого віку
Шостий рік життя
На шостому році життя сповільнені на попередньому віковому етапі темпи росту знову збільшуються. Пропорції тіла змінюються. Підвищується працездатність дитячого організму. Діти шостого року життя дуже рухливі, непосидючі, потребують частих змін положень тіла і зміни видів діяльності. Вони не тільки швидко й спритно бігають, скачуть, лазять по гімнастичній стіні, але й ходять на лижах, починають їздити на двоколісному велосипеді тощо.
Діти навчаються діяти за допомогою найпростіших інструментів (ножиць, голки, молотка тощо), роблять досить складні маніпуляції олівцем і щіточкою у процесі зображувальної діяльності. Проте дрібні рухи кисті й пальців відстають у своєму розвитку від формування великих рухів, і для їх вдосконалення необхідні спеціальні вправи.
Словник дитини на шостому році життя зростає до 2000 слів.
Високого рівня розвитку досягає в цьому віці гра. Складнішими і багатшими стають її сюжети. Діти зображують різноманітні взаємовідносини між людьми, які встановлюються не лише в побуті, але і в різних видах трудової діяльності.
У процесі навчання на заняттях діти набувають найпростіших навичок навчальної роботи. Вони вже не змішують навчання з грою і навчаються більш точно виконувати вказівки вихователя, погоджувати свої дії з одержаними від нього зразками. Зростає інтерес дітей до навчання, до засвоєння нових знань і вмінь.
У процесі спільних ігор, навчальних занять набуває більш складної будови і відносної стійкості дитячий колектив. Діти довго граються разом у різні ігри. Вони навчаються погоджувати одне з одним свої дії в процесі виконання трудових обов'язків.
Розширення досвіду, ускладнення спільної діяльності призводить до дальшого розвитку психіки дитини.
Сприймання у дітей шостого року життя стає більш цілеспрямованим, ніж у молодших дітей. Виникають зачатки навмисного спостереження дійсності, підпорядкованого певному завданню.
Починають складатися найпростіші види довільного запам'ятовування. Наприклад, дитина, заучуючи який-небудь текст, навмисне його повторює. Досить високого рівня досягає в цьому віці уява. Це виявляється в іграх, у малюванні, у відтворенні прослуханих казок.
Змінюється також характер мислення. Розвивається дитяча допитливість. Коло пізнавальних інтересів розширюється. Відбувається дальший розвиток дитячої волі. Дитина шостого року життя при правильному вихованні навчається довільно керувати не лише своїми зовнішніми діями, але й деякими внутрішніми психічними процесами.
Виникають найпростіші форми довільної уваги, довільної пам'яті.
Появляються зачатки почуття обов'язку, відповідальності за доручену справу, розвивається почуття дружби по відношенню до однолітків, більш глибокого і свідомого характеру набуває любов і повага до старших. Багатшими і різноманітнішими стають у цьому віці естетичні переживання.
Розвиток емоціонально-вольової сфери тісно пов'язаний з формуванням дитячої особистості. У цьому віці починають складатися деякі риси спрямованості дитини.
Відбувається оволодіння найпростішими моральними нормами поведінки. При правильному вихованні появляється прагнення зробити щось корисне для навколишніх людей, взяти участь у загальній справі, допомогти товаришеві.